Ana Sayfa Tarih: 10 Ağustos 2016, 11:45 Editörü: AbdulhalikDemir   Category:Tarım Visit: 17202 Read
Çankırı'da Astronot Yiyeceği Kinoa

Çankırı'da Astronot Yiyeceği Kinoa
Çankırı'da Astronot Yiyeceği Hasatı Gerçekleştirildi

Çankır Merkeze bağlı Germece köyünde deneme amaçlı üretimi yapılan ve Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından astronotların beslenmesinde kullanılan kinoanın hasatı gerçekleştirildi.

Ahmet GAMZELİ tarafından 15 dekarlık alanda ekimi yapılan Kinoa bitkisinin hasatı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Halil TEKİN,
Çankırı Ziraat Odası  Başkan, TZOB Yön. Kur. Bşkn. V. Nejat GAMZELİ; Bitkisel Üretim Şube Müdürü Ömer DOĞAN ile görevli teknik personelin katılımı ile gerçekleştirildi.

Çankırı Ziraat Odası  Başkan, TZOB Yön. Kur. Bşkn. V. Nejat GAMZELİ; yaklaşık 15 dönüm alana yapılan ekimde dönüm başına 1 kilogram tohum atıldığını, buna karşılık hasat sonrası yaklaşık 200 kg verim elde edildiğini belirtti.

Astronot yiyeceği olarak tanınan ve bilinen "Kinoa" bitkisinin araziye uyumuna ve verimine bakılarak ilerleyen yıllarda çiftçilerimiz için alternatif ürün olarak planlama yapılabilecektir.

Çiftçilerimiz genel olarak kıraç tarım yapmakta ve hububat yetiştirmektedir. Kıraç arazileri daha iyi değerlendirebilmek adına, boş kalmasının önüne geçebileceği, alternatif ürün olarak çiftçilerimizin gelir düzeyini artırabileceği, bilimsel olarak da birçok faydasının (protein açısından 6-7 kat zengin, tüm aminoasitleri ve vitaminleri içermesi, ca, mg, zn gibi mineralleri içermesi) yanında Kilogramı 20 tl'den satılan kinoanın, çiftçilerimize iyi bir gelir getireceği, tarım ve tarıma dayalı ekonomiyi canlandırabileceği, göçü engelleyerek, refah düzeyini iyileştirebileceği öngörülmektedir. 

 

 

 

 

Bu Haber: 17202   Okunma Word'e Aktar Tavsiye Et Diğer  Tarım Haberleri
Çankırı  Çiftçileri Çorum Fuarında bu yıl 5'incisi düzenlenen ve 40 ilden 400 firmanın katılımıyla gerçekleşen fuara Çankırı Çiftçilerikatıldı
Çankırı Esentepede Mantar Ekimi Çakır , Mantar kursuna Katılanları Teknik Geziye Götürecek
 Etiket: - çankırı haber - çankırı haberleri haber 18 haber 18