Ana Sayfa Tarih: 04 Ağustos 2016, 17:37 Editörü: AbdulhalikDemir   Category:Tarım Visit: 10442 Read
Belgesi Olmayan Zirai İlaç Atamayacak

Belgesi Olmayan Zirai İlaç Atamayacak
Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönetmelik gereği Bitkisel Üretimde kullanılacak

Bitki Koruma Ürünü Uygulama Eğitimi Yapıldı.

3 Aralık 2014 tarih ve 29194 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren "Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönetmelik" gereği Bitkisel Üretimde kullanılacak olan Bitki Koruma Ürünlerinin önerilmesini, bitkisel üretim yeri ve depolarda zirai mücadele teknik talimatları ve teknik tavsiyeler doğrultusunda uygulanması, yapılan uygulamaların kayıt altına alınması  gerekmektedir.

Bu yönetmelik kapsamında Çankırı İlGıda Tarım ve hayvancılık Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapılan Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Eğitimi ile çiftçilerimize bu yönetmeliğin kapsamı, amacı ve bitki koruma ürünlerinin nasıl, ne zaman ve hangi dozlarda uygulanması gerektiği, son ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken süre ve bu kimyasalların yol açtığı zehirlenme durumunda yapılması gerekenler gibi temel konularda bilgilendirme yapılmıştır.

Bu eğitime Bitkisel Üretimi faal olarak yapan özelliklede İyi Tarım Uygulamaları kapsamında olan çiftçilerimiz katılmıştır. Eğitime katılanlar kurs bitiminde "Bitki Koruma Ürünleri Uygulayıcı Katılım Belgesi" ve "Bitki Koruma Ürünü Uygulama Belgesi" almaya hak kazanmışlardır. Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra çiftçilerimize belgeleri teslim edilmiştir.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Müdürü Osman ÇAKIR; "Tarlasında bahçesinde ilaç kullanacak çiftçilerin, mutlaka İl Müdürlüğüne  müracaat ederek bir günlük eğitim sonunda Bitki Koruma Ürünü Uygulama Belgesi  almaları gerekmektedir. Çiftçilerimizin  herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için gerekli müracaatları yapmaları önem arz etmektedir. Bu eğitimlerle birlikte katılımcılara Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, uygulanması ve kayıt işlemleri zirai mücadele yöntemleri, pestisit formülasyon şekilleri, bitki koruma ürünü uygulamalarının çevreye, doğal dengeye, insan sağlığına etkileri konusunda eğitimler yapılarak çiftçilerimizin bilgilendirilme ve bilinçlendirilmeleri sağlanmıştır." diyerek sözlerini tamamladı.
 

 

 

Bu Haber: 10442   Okunma Word'e Aktar Tavsiye Et Diğer  Tarım Haberleri
Çankırı  Çiftçileri Çorum Fuarında bu yıl 5'incisi düzenlenen ve 40 ilden 400 firmanın katılımıyla gerçekleşen fuara Çankırı Çiftçilerikatıldı
Çankırı Esentepede Mantar Ekimi Çakır , Mantar kursuna Katılanları Teknik Geziye Götürecek
 Etiket: - çankırı haber - çankırı haberleri haber 18 haber 18