Ana Sayfa   Category:Tarım Muhabir: AbdulhalikDemir 
0

Çankırı Haber: 0

Tarih: 04-Austos-2016 17:37 Okunma: 12401

Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönetmelik gereği Bitkise


Bitki Koruma Ürünü Uygulama Eğitimi Yapıldı.

3 Aralık 2014 tarih ve 29194 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren "Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönetmelik" gereği Bitkisel Üretimde kullanılacak olan Bitki Koruma Ürünlerinin önerilmesini, bitkisel üretim yeri ve depolarda zirai mücadele teknik talimatları ve teknik tavsiyeler doğrultusunda uygulanması, yapılan uygulamaların kayıt altına alınması  gerekmektedir.

Bu yönetmelik kapsamında Çankırı İlGıda Tarım ve hayvancılık Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapılan Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Eğitimi ile çiftçilerimize bu yönetmeliğin kapsamı, amacı ve bitki koruma ürünlerinin nasıl, ne zaman ve hangi dozlarda uygulanması gerektiği, son ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken süre ve bu kimyasalların yol açtığı zehirlenme durumunda yapılması gerekenler gibi temel konularda bilgilendirme yapılmıştır.

Bu eğitime Bitkisel Üretimi faal olarak yapan özelliklede İyi Tarım Uygulamaları kapsamında olan çiftçilerimiz katılmıştır. Eğitime katılanlar kurs bitiminde "Bitki Koruma Ürünleri Uygulayıcı Katılım Belgesi" ve "Bitki Koruma Ürünü Uygulama Belgesi" almaya hak kazanmışlardır. Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra çiftçilerimize belgeleri teslim edilmiştir.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Müdürü Osman ÇAKIR; "Tarlasında bahçesinde ilaç kullanacak çiftçilerin, mutlaka İl Müdürlüğüne  müracaat ederek bir günlük eğitim sonunda Bitki Koruma Ürünü Uygulama Belgesi  almaları gerekmektedir. Çiftçilerimizin  herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için gerekli müracaatları yapmaları önem arz etmektedir. Bu eğitimlerle birlikte katılımcılara Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, uygulanması ve kayıt işlemleri zirai mücadele yöntemleri, pestisit formülasyon şekilleri, bitki koruma ürünü uygulamalarının çevreye, doğal dengeye, insan sağlığına etkileri konusunda eğitimler yapılarak çiftçilerimizin bilgilendirilme ve bilinçlendirilmeleri sağlanmıştır." diyerek sözlerini tamamladı.
 

 

 


Bu Haber: 12401   Okunma Word'e Aktar Tavsiye Et Diğer  Tarım Haberleri
0 0
0 0
 Etiket: - çankırı haber - çankırı haberleri haber 18 haber 18
development